آشنایی با انواع شیت بندی و نحوه بسته شدن شیت

آشنایی با انواع شیت بندی و نحوه بسته شدن شیت

دو نوع شیت در صنعت چاپ وجود دارد. شیت بندی بخش مهمی از این صنعت را به خود اختصاص داده است. ممکن است دلایل متفاوتی گذر شما را به چاپخانه بیاندازد. کتاب، بروشور، کاتالوگ یا حتی کارت ویزیت. هیچ یک از آنها بدون شیت بندی به دست شما نمی‌رسد.

شیت بندی به چیدمان و استفاده بهینه از تمام فضای موجود در کاغذ، اشاره دارد. اگر تنها ۲۰۰ کارت ویزیت را به یک چاپخانه سفارش بدهید، باید زمانی را در انتظار به سر ببرید. ۲۰۰ عدد کارت ویزیت تنها بخشی از شیت دستگاه را در بر می‌گیرد. این یعنی شما باید منتظر سفارش‌های بیشتری باشید که در کنار کارت ویزیت شما، شیت دستگاه چاپ را پر کنند.

 تنها در این صورت است که شیت مورد استفاده بسته و راهی چاپ می‌شود. امروزه با وجود استقبال فراوانی که از کارت‌های ویزیت، کاتالوگ‌ها و بروشورها می‌شود، هنوز هم عده زیادی با واژه شیت بندی بیگانه هستند. ما در استودیو طراحی گرافیک هورفر قصد داریم شما را با انواع شیت بندی و اندازه‌های شیت مورد استفاده در صنعت چاپ ایران آشنا کنیم.

شیت اختصاصی

فرض می‌کنیم، زمان زیادی در اختیار ندارید و باید در اولین فرصت محتوای مورد نظر خود را زیر چاپ ببرید. مسلماً در این شرایط نمی‌توانید منتظر بسته شدن شیت بمانید. شیت بندی ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد. شما هم به موقع دست به کار نشده‌اید. پس چاره چیست؟

در این هنگام انتشارات به شما پیشنهاد می‌دهد که از شیت اختصاصی استفاده کنید. هزینه تمام شده آن با استفاده از شیت اختصاصی قابل توجه است. چرا که منتظر بسته شدن شیت نمی‌مانید. شیت تنها با سفارش شما راهی دستگاه چاپ می‌شود. در این حالت کیفیت رنگ و چاپ به کار رفته به مراتب بالا‌تر است. علاوه بر این، سفارش شما در اسرع وقت به شما تحویل داده می‌شود.

شیت عمومی

شیت عمومی هزینه بسیار کمتری را روی دست شما می‌گذارد. با استفاده از این شیت بندی زمان بیشتری منتظر می‌مانید. زیرا سفارش‌های متفاوتی در بخش‌های مختلف شیت درج می‌شود. به همین دلیل، شیت بندی توسط افراد متفاوتی به انجام می‌رسد. همین موضوع زمان تحویل سفارش را به تعویق می‌اندازد. بنابراین اگر عجله دارید و به موقع وارد عمل شوید، می‌توانید از شیت بندی عمومی استفاده کنید. در این حالت سفارش شما در کنار سفارش سایر افراد آماده چاپ می‌شود.

اندازه‌های استاندارد کاغذ

دستگاه‌های چاپ در سراسر جهان بر اساس کاغذی که استفاده می‌شود، طبقه‌بندی می‌شوند. واحد مورد استفاده ورق (Paper) است. ماشین چاپ تک ورق، بزرگ‌ترین ماشین چاپ موجود است. اندازه ورق این ماشین ۳۵*۵۰ است.

اندازه‌های ورق مورد استفاده در این ماشین ها از ۲۵*۳۵ شروع می‌شود، بزرگترین ورق به کار رفته در صنعت چاپ ۱۰۰*۱۴۰ است که در ماشین‌های ۶.۵ ورقی به کار برده می‌شود. تمامی ماشین‌های چاپ در ایران موجود هستند. اما یافتن ماشین‌های ۶ و ۶.۵ ورقی کار چندان ساده‌ای نیست. رایج‌ترین ماشین‌های چاپ موجود در ایران عبارتند از:

·         ماشین سه ورقی با اندازه ۹۰*۶۰

·         ماشین ۴.۵ ورقی با اندازه ۷۰*۱۰۰

·         ماشین ۶ ورقی با اندازه ۸۰*۱۲۰

·         ماشین ۲ ورقی با اندازه ۵۰*۷۰

ورق‌های کوچک‌تری که در شیت بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از این ورق‌ها به دست می‌آیند. 

برای دیدن نمونه کارهای استودیو طراحی گرافیک هورفر اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *