راه های افزایش خلاقیت در انجام کارها

خلاقیت درباره یافتن راهی جدید برای حل مشکلات و نزدیک شدن به موقعیت­ها می­باشد. این مهارت صرفا محدود به هنرمندان، نوازندگان یا نویسندگان نیست بلکه برای تمام مردم و در همه جنبه­های زندگی کاربردی موثر دارد. اگر می­خواهید خلاقیت تان را در انجام کارها تقویت نمایید، نکات زیر می­تواند به شما کمک کند.

 خود را به توسعه خلاقیت تان متعهد نمایید

اولین قدم این است که خود را به طور کامل در توسعه توانایی­های خلاقانه تان وقف نمایید و تلاش­های خود را در این زمینه متوقف نکنید. اهداف تان را تعیین کرده و از افرادی که می­توانند در این زمینه ببه شما کمک کنند یک لیست تهیه نمایید. همچنین در هر روز زمان کافی و مفید به پرورش دادن خلاقیت تان اختصاص دهید.

 تبدیل به یک متخصص شوید

یکی از بهترین راه­ها برای ایجاد خلاقیت در هر چیزی، متخصص بودن در آن زمینه است. با داشتن درک بالا و کافی از موضوعات می­توانید به راه حل­های خلاقانه یا ابتکاری برای مشکلات فکر کنید.

به حس کنجکاوی تان پاداش دهید

یکی از موانع مشترک در جهت توسعه خلاقیت، این است که ما اغلب فکر می­کنیم کنجکاوی یک حس نکوهیده می­باشد. به جای توبیخ کردن خود  به هنگام کنجکاوی در مورد چیزی، به این حس پاداش دهید و فرصت کشف موضوعات جدید را در اختیار خودتان بگذارید.

 ریسک پذیر باشید و با ترس از شکست مبارزه کنید

هنگامی که صحبت از ایجاد مهارتهای خلاقانه می­شود، باید برای پیشبرد توانایی­های تان در این زمینه، احتمال وجود و بروز ریسک­هایی را نیز در نظر بگیرید. با وجود اینکه ممکن است تلاش­های تان همیشه هم با موفقیت به انجام نرسد، اما باید همواره در حال تقویت استعدادها و مهارتهای خلاقانه خود باشید.

در خود اعتماد به نفس ایجاد کنید

تزلزل در توانایی­های شما می­تواند خلاقیت را سرکوب کند، به همین دلیل ایجاد اعتماد به نفس موضوع مهمی است. به پیشرفت­های تان توجه داشته باشید و از تلاش­های خود تقدیر کنید.

بر نگرش­های منفی که جلوی خلاقیت را می­گیرد غلبه کنید

به جای انتقاد، از خودتان تمجید کنید و انرژی تان را بر روی حذف افکار منفی که ممکن است توانایی شما را در پیشرفت مهارتهای خلاقانه مختل کند، متمرکز نمایید.

ایجاد طوفان مغزی جهت الهام گرفتن برای ایده­های جدید

طوفان مغزی یک تکنیک رایج در زمینه علمی و حرفه ای است اما در عین حال می­تواند ابزاری قدرتمند برای پیشرفت خلاقیت نیز باشد. در ابتدا به نوشتن ایده­های مرتبط و راه حل­های ممکن و شدنی بپردازید. در مرحله بعدی برای رسیدن به بهترین انتخاب، روی شفاف سازی و اصلاح ایده­های خود تمرکز نمایید.

 درک کنید که بیشتر مشکلات دارای چندین راه حل هستند

زمانیکه با یک مشکل مواجه می­شوید، سعی کنید راه حل­های متنوع و مختلفی را پیدا کنید. به جای اینکه با اولین ایده خود به برطرف کردن مشکل بپردازید، وقت بگذارید و روش­های دیگر را نیز بررسی کنید. سپس از میان گزینه­های تان بهترین راه حل را بکار ببرید.

یک نقشه ذهن و نمودار جریان ایجاد کنید

نقشه ذهن یک روش عالی برای ارتباط ایده­ها و جستجوی پاسخ­های خلاقانه به سوالات است. با نوشتن یک موضوع یا کلمه اصلی، یک نقشه ذهن ایجاد کنید. در مرحله بعد، جمله­ها یا ایده­های مرتبط را به کلمه اصلی پیوند دهید. این تکنیک در حالی که شبیه به طوفان مغزی است، امکان طبقه بندی ایده­ها را نیز فراهم می­کند.

خودتان را به چالش بکشید و فرصت­هایی برای خلاقیت ایجاد کنید

هنگامی که مهارت­های خلاقانه اساسی را ایجاد کردید باید به طور مداوم خود را به چالش بکشید تا بتوانید توانایی­های تان را بیشتر کنید. به دنبال روشهای دشوارتر باشید، موارد جدید را امتحان کنید و از بکارگیری راه حل­هایی که در گذشته استفاده می­کردید، اجتناب نمایید.

 تکنیک “شش کلاه” را امتحان کنید

شش کلاه تفکری

تکنیک “شش کلاه” شامل بررسی یک مشکل از شش منظر مختلف است. با انجام این کار می­توانید بیش از تصورتان، ایده تولید کنید.

کلاه قرمز: از نظر احساسی به وضعیت نگاه کنید.

کلاه سفید: از نظر عینی و بی طرف به وضعیت نگاه کنید.

کلاه زرد: از یک دیدگاه مثبت استفاده کنید.

کلاه سیاه: از یک دیدگاه منفی استفاده کنید.

کلاه سبز: خلاقانه فکر کنید.

کلاه آبی: به طور گسترده فکر کنید.

 به دنبال منابع الهام باشید

هرگز انتظار نداشته باشید که خلاقیت به خودی خود اتفاق بیفتد. به دنبال منابع جدیدی از الهام که به شما ایده­های تازه می­بخشد و به شما در ایجاد پاسخ­های منحصر به فرد برای سؤالات انگیزه می­دهد، باشید. کتاب بخوانید، از موزه دیدن کنید، به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید.

برای دیدن لوگوهای خلاقانه اینجا کلیک کنید!ً

برای سفارش طراحی آنلاین لوگو اینجا کلیک کنید!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *