روانشناسی رنگ های سرد

روانشناسی رنگ های سرد:

احتمالا شما هم نیز اصطلاحاتی مثل رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد را شنیده‌اید. اما شاید ندانید که رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم چه تاثیری در ذهن انسان‌ها می‌گذارد و چگونه می‌توانیم به بهترین صورت از آن بهرمند شویم. در این مطلب سعی داریم که به بررسی دقیق تاثیرات ذهنی رنگ‌های سرد و کاربردهای آن در روانشناسی به خصوص در تبلیغات، طراحی و برندینگ بپردازیم. پس در ادامه این مطلب با ما در استودیو طراحی گرافیک هورفر همراه باشید

طیف رنگی سبز تا بنفش،‌ که شامل آبی و سایه‌های خاکستری است، به رنگ‌های مشهور اند. اگر بخواهیم تاثیر رنگ‌های سرد را به زبان ساده بیان کنیم می‌توانیم بگوییم که نگاه کردن به این رنگ‌ها، تصویری شبیه عکس‌‌های قطب جنوب، در ذهن بیننده به وجود می‌آورد. اما تاثیر رنگ‌های سرد بسیار بیشتر از این حرف‌ها است.

رنگ-های-سرد

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های رنگ‌ها، استفاده آن‌ها در صنعت بازاریابی و برندینگ است.

می‌دانیم که برند‌های مختلف خودشان را با نشانه‌های مختلفی معرفی می‌کنند که یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها، طرح‌‌های گرافیکی و لوگو است. اهمیت رنگ در طرح‌‌های گرافیکی بسیار بالا است زیرا اولین برداشت‌های صورت گرفته توسط مشتریان بر پایه و اساس رنگ‌های مورد استفاده شما است. در حقیقت شما با رنگ‌ها هویت برند خود را معرفی می‌کنید و تعهدات و ویژگی‌های کسب و کار خود را به مشتری یادآوری می‌کنید. رنگ‌ها تاثیری فراتر از یک کمک بصری دارند زیرا رنگ هیجانات، احساسات و تجربیات را منتقل می‌نمایند. مفاهیم بسیاری در پس رنگ‌های مختلف وجود دارند و برای شرکت‌ها، این رنگ‌ها می‌تواند کمک کننده باشند. اگر شما بتوانید رنگ‌های مناسبی را مطابق معانی آن‌ها انتخاب کنید، به راحتی می‌توانید کسب و کار خود را تحت تاثیر قرار دهید.

رنگ‌های سرد آرامش‌بخش هستند.

به زبان دیگر رنگ‌های سرد باعث ایجاد اثرات منفعل (غیر فعال) در مغز می‌شوند که باعث ایجاد احساس رضایت، آرامش و عدم فعالیت می‌شود. بنابراین بهترین طیف رنگی جهت ایجاد آرامش و تسکین، رنگ‌های سرد هستند. طیف رنگی سرد به طور مستقیم بر شاخه پاراسمپاتیک سیستم عصبی خودکار اثر می‌گذارند و موجب پایین آمدن فشار خون و کاهش سرعت تنفس و ضربان قلب می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های سرد در لوگو خود برای مشتریان ایجاد احساس آرامش کنید تا آن‌ها بهتر به شما اعتماد کنند.

تأثیر رنگ در گرافیک و طراحی لوگو چنان جدی است که طبق آمارها و نظرسنجی‌ها، بیش از نیمی از مردم دنیا در هنگام مشاهده‌ی یک رنگ ناموزون و نامناسب برای یک تبلیغ، آن‌ را کنار می‌گذارند. بنابراین اگر شما نیز قصد دارید برای کسب و کار خود طرح‌های گرافیکی مختلف آماده کنید، پیشنهاد می‌کنیم به خوبی درباره روانشانسی رنگ‌ها تحقیق کنید. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استودیو طراحی گرافیک هورفر تماس بگیرید تا شما را بیشتر با روانشناسی رنگ‌ها آشنا کنند.

برای دیدن نمونه کارهای استودیو طراحی گرافیک هورفر اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *