قطع‌های رایج در صنعت چاپ ایران

 اگر هرگز گذرتان به چاپخانه نیفتاده باشد حتماً اسامی قطع‌های متفاوت چاپ به گوشتان خورده است. قطع‌هایی مانند رحلی، رقعی، جیبی و…. اما قطع به چه معنا است؟ قطع همان نسبت طول به عرض کاغذ مورد استفاده در این صنعت است.

افراد سفارش‌های متفاوتی را روزانه به چاپخانه ها می دهند. در واقع سفارش‌های متنوع، نیازمند اندازه‌ها و شیت بندی‌های متفاوت است. هنگامی که تصمیم به چاپ یک اثر می‌گیرید، باید اندازه‌های سفارش خود را انتخاب کنید. چاپ سفارش شما در چه رقعی شکیل تر است؟

اگر قطع درستی را جهت چاپ محتوای مورد نظر خود انتخاب نکنید، شاهد اتلاف بخش زیادی از کاغذ مورد استفاده در چاپ خواهید بود. از این گذشته هر قطعی مناسب محتوای متفاوتی است. به همین دلیل انتخاب رقعه، تاثیر به سزایی در چاپ اثر دارد. قطع اثر مورد نظر خود را با توجه به مخاطب و ضمن مشاوره با متخصصان این حوزه انتخاب کنید.

 در ادامه با استودیو طراحی گرافیک هورفر همراه باشید تا یک بار برای همیشه با انواع قطع‌های رایج در صنعت چاپ ایران آشنا شوید.

 قطع سلطانی

قطع سلطانی یا تیموری یکی از کهن‌ترین قطع‌های به کار رفته در صنعت چاپ ایران است. این قطع در دوران‌های سلطنتی رواج داشته است. یکی از کهن‌ترین نمونه‌های موجود از این قطع، نسخه شاهنامه بایسنقری است که در موزه خراسان نگهداری می‌شود. امروزه این قطع در کتاب‌های نفیس به چشم می خورد. اندازه این قطع ۳۰*۴۰ سانتی‌متر است.

قطع بیاضی

این قطع از جانب طول کتاب باز می‌شود. عطف و شیرازه کتاب نیز در عرض کتاب جای گرفته است. قطع بیاضی غالباً در چاپ کتاب‌های ادعیه، زیارت نامه ها و مجموعه‌های ادبی به کار برده می‌شود. اندازه این قطع ۵۰*۷۰ سانتی‌متر است.

قطع رحلی

دلیل نامگذاری این قطع استفاده از رحل و چهارپایه در خواندن کتاب‌هایی با این قطع است. این قطع به دو دسته قطع رحلی مدیران و رحلی کوچک تقسیم می‌شود. قطع رحلی مدیران یا بزرگ در اندازه‌های ۶۰*۳۰ سانتی متری به چاپ می‌رسد. در حالی که اندازه قطع رحلی کوچک ۵۰*۳۰ سانتی‌متر است.

قطع خشتی

قطع خشتی کهن‌ترین قطع مورد استفاده در ایران است. اندازه کتاب‌های رقع خشتی متفاوت است. قطع خشتی بزرگ در اندازه ۵۰*۷۰ و قطع خشتی کوچک در اندازه ۶۰*۴۵ به چاپ می‌رسد. در واقع کتاب‌هایی که شبیه به یک مربع هستند، تاب‌های قطع رقعی گفته می‌شود. این قطع را در کتاب‌های کودکان و کتاب‌های هنری نیز مشاهده می‌کنید.

قطع وزیری

این قطعه رایج‌ترین قطع مورد استفاده در ایران است. قطع وزیری در چاپ کتب دانشگاهی و علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته این قطع در سه اندازه متفاوت به چاپ می‌رسید. اما امروزه قطع وزیری تنها در اندازه ۲۴*۱۷ موجود است.

قطع رقعی

قطع رقعی در کتاب‌های رمان و کتاب‌های عمومی‌تر مشاهده می‌شود. این قطع در دو اندازه استاندارد موجود است. این اندازه‌ها شامل اندازه ۲۱*۱۷ سانتی و ۱۷*۱۴ سانتی‌متر می‌شود.

 قطع جیبی

قطع جیبی در دو اندازه در بازار موجود است. قطع بزرگ‌تر را قطع پالتویی و قطع کوچک‌تر را قطع جیبی می‌نامیم. اندازه‌های این قطع عبارتند از: ۱۱٫۵*۱۶٫۵ و ۱۱٫۵*۱۵ است. دلیل نام گذاری این قطع نیز اندازه‌های مناسب این کتاب‌ها جهت حمل در جیب است. قطعی که در جیب پالتو جای می‌گیرد، کمی بلندتر است که قطع پالتویی نامیده می‌شود.

قطع های رایج چاپ

تبلیغاتی موثر با قطع مناسب

امروزه علاوه بر چاپ کتاب، چاپ بروشورها، کاتالوگ‌ها، سررسید های تبلیغاتی و تراکت‌ها روز به روز در حال افزایش است. مسلماً تجارت‌ها با هدف تبلیغات و گسترش سود خالص خود به سراغ این نوع چاپ آمده اند. به همین دلیل انتخاب قطع مناسب، در سرنوشت تجارت شما تاثیرگذار خواهد بود. شما باید با شناخت مخاطبان و جامعه هدف خود، قطع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

با انتخاب اندازه مناسب می‌توانید، برند یا محتوای خود را به مخاطبان اصلی و مشتریان بالقوه خود برسانید. هر قطعی مناسب استفاده در تبلیغات شما نیست. شما باید نوع چاپ و قطع را با توجه به سبک تجارت و تبلیغات خود انتخاب کنید.

ما در استودیو طراحی گرافیک هورفر شما را در انتخاب قطع تنها نمی‌گذاریم. انتخاب یک قطع مناسب، از میزان هزینه‌های مازاد کاسته و سود سرشاری را به تجارت شما می‌افزاید. علاوه بر این انتخاب قطع مناسب از اتلاف کاغذ جلوگیری می‌کند. اگر اثر مورد نظر شما کتابی علمی و ادبی باشد، نیز با انتخاب مقطع مناسب، می توانید آن را به دست خوانندگان مشتاق برسانید.

برای دیدن نمونه کارهای استودیو طراحی گرافیک هورفر اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *