مراحل راه‌اندازی یک استارت‌آپ

استارت‌آپ خود را راه بیاندازید!

راه اندازی یک کسب و کار به خودی خود دغدغه‌های زیادی برای یک فرد یا یک تیم می‌تواند ایجاد کند. حال اگر این کسب و کار جدید از نوع استارت‌آپ نیز باشد راه‌اندازی آن نسب به یک کسب و کار سنتی با پیچیدگی‌های دیگری هم روبرو خواهد بود. به همین دلیل نیاز است که افراد پیش از شروع به راه‌اندازی یک استارت‌آپ با چم و خم مسیر آن آشنا باشند. در این مقاله به مهمترین مراحلی که در راه اندازی یک استارت‌آپ با آن‌ها روبرو خواهید بود شما را آشنا خواهیم کرد.

مرحله صفرم: داشتن ایده

داشتن ایده جذاب یکی از مواردی است که باعث می‌شود افراد به فکر راه اندازی یک کسب و کار بیافتند. اما خوب است نکته بسیار مهمی ‌را درباره ایده‌ها بدانید. همان قدر که یک ایده از نظر فرد تازه کارِ ارائه کننده آن می‌تواند مهم، جذاب و محرمانه باشد، در نظر یک فرد کار کشته در حوزه بیزینس ایده کم اهمیت و حتی گاهی خطرناک است. بسیار از افراد در دام ایده‌های خود میافتند و آنقدر جذب ایده خودشان می‌شوند که حاضر نیستند آن را با کسی در میان گذاشته و یا در صورت مطرح شدن انتقادات در مورد آن  را بپذیرند. شاید میل به حفظ ایده و تعصب بر روی آن برای راه‌اندازان یک کسب و کار امری جدی و قابل بحث باشد اما برای فردی که چندین سال در فضای یک اکوسیستم کار آفرینی فعالیت کرده است، این موضوع بحثی تکراری و بدون اهمیت است. به نظر می‌رسد که نکات مهم‌تری در مورد ایده‌ها وجود داشته باشد که شما باید آن‌ها را بدانید. در وهله اول بهتر است در مورد ایده خود جستجوی ساده‌ای در اینترنت انجام دهید.

به سراغ مصرف کننده نهایی بروید

بسیاری از مواردی که ما آن‌ها را ایده‌ای ناب می‌دانیم، سال‌ها پیش به صورت موفقیت آمیز یا ناموفقیت آمیز اجرا شده‌اند. در ادامه نظر گروه‌های مختلف مانند دوستان ، اقوام، هم دانشگاهی‌ها و… را درباره محصول فرضی خود بپرسید. حتی بهتر است به سراغ مصرف کننده نهایی که برای ایده خود در نظر دارید بروید و نظر او را در مورد ایده‌ی محصول یا خدمات خود جویا شوید. همین چند سوال ساده به اندازه چندین ماه مطالعه و مکاشفه در تنهایی به شما درباره ایده‌تان اطلاعات مفید می‌دهد. البته ممکن است شما از آن دسته از افرادی باشید که ایده‌ای برای شروع کسب و کار ندارید! به زعم من شما حتی یک گام از افرادی که ایده خوب داشته اما با نسبت به آن نگاه‌های متعصّبانه دارند جلوترید!  شما می‌توانید به سادگی و با مرور و جستجو استارت‌آپ‌های موفق در سایر کشورها از ایده آن‌ها استفاده کرده و استارت‌آپ اینترنتی خود را راه اندازی کنید. توجه داشته باشید که  بسیاری از کسب و کارهای موفق امروز بازار ایران مانند اسنپ، آپ، کافه بازار و… که درآمد چند ده میلیاردی در یک سال به دست می‌آورند، نمونه‌های کپی شده از استارت‌آپ‌های خارجی هستند. با بررسی سایت‌های شتاب دهنده‌های خارجی و همین طور لیست استارت‌آپ ‌های موفق مانند لیست لیست‌های منتشر شده توسط سایت فوربس تعداد زیادی از ایده در اختیار شما خواهد بود.

اگر صاحب استارتاپ هستید میتوانید طراحی لوگو آن را برون سپاری کنید!

مرحله یکم: تشکیل تیم برای استارت‌آپ

شاید اگر به گزارش‌هایی که در مورد شکست استارت آپ ارائه می‌شود، رجوع کنید، برای شما قابل باور نباشد که مهمترین دلیل شکست استارت‌آپ‌ها تیم نامناسب ذکر شده است. اما واقعیت همین است و درست به  همین دلیل اولین نکته‌ای که توسط هر سرمایه گذار در مورد تیم شما مورد پرسش و بررسی قرار خواهد گرفت، ترکیب و قوت تیم شما است. این عامل مهمترین نقش را در موفقیت شما بازی خواهد کرد. نکته اولی که در مورد تیم خود باید به آن توجه کنید ترکیب نقش‌های تیم است. معمولا در هر استارت‌آپ  سه تیپ شخصیتی نیاز است . تیپ شخصیتی اول معمولا از جنس مهندسی است و مسئولیت امور فنی تیم را بر عهده دارد. تیپ دوم از جنس افراد بازاری است و مهمترین کار او فروش و ارائه محصولات سازمان به طرق مختلف به بازار است. تیپ سومی‌ نیز که شما به آن نیاز دارید را شاید بتوان تیپ زحمتکش نامید و مسئولیت این فرد یا تیم انجام امور جاری و اداری مجموعه شما خواهد بود. استارت‌آپ شما بدون حضور این ترکیب به سختی دوام خواهد آورد. حتی اگر شما بهترین مهندس یا زیست شناس جهان باشید و پیچیده ترین محصول را نیز به  تولید رسانیده باشید بدون عرضه موفق آن به بازار محکوم به شکست خواهید بود. همین طور شما در بلند به هیچ عنوان نه از تیپ مهندس و نه از تیپ مدیر بازاریابی نمیتوانید توقع داشته باشید که امور جاری مجموعه شما مانند جذب منابع انسانی، امور اداری درون سازمانی، روابط شما با سازمان‌های دولتی و کارهایی از این جنس را مدیریت کنند. پس فراموش نکنید مهمترین نقطه موفقیت شما تیم شماست. آن هم نه یک تیم ضعیف، بلکه تیم قوی و با تجربه‌ای که در هر سه زمینه یاد شده تجربه کار در بازار هدف شما را داشته باشد.

مرحله دوم: محصول حداقلی بسازید

 اشتباه رایجی که اکثر تیم‌ها در راه اندازی یک استارت‌آپ دارند آن است که از ابتدا قصد دارند به بازار یک محصول نهایی را عرضه کنند. در برابر این تله توصیه معمول مشاوران ارائه تولید  MVP یا محصول حداقلی قابل قبول است. شما با استفاده از این محصول می‌توانید با بازار آشنا و عکس العمل مشتریان و ورقبا را بسنجید. MVP به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید از نظر مالی و حسابداری به یک دید درست برسید و در مورد آینده مالی و هزینه‌ها قضاوت درستی داشته باشید. در نهایت با تولید MVP شما امکان آن را خواهید داشت تا در صورت مثبت نبودن پاسخ بازار آن را در جهت کسب رضایت مشتریان تغییر دهید . بسیاری از محصولاتی که هم اکنون از استقبال بالایی در بازار روبرو هستند در ابتدا هدفی برای تولیدشان وجود نداشته و با تغییرات صورت گرفته توسط بازار بر روی محصول حداقلی اولیه یک تیم تولید شده‌اند. در این زمینه خواندن کتاب نوپای ناب می‌تواند برای شما راهگشا باشد. یک نکته طلایی در این مرحله وجود دارد که به هیچ عنوان نباید آن را فراموش بکنید، اگر ایده و تیم خوبی دارید و شرایط بازار با شما همراه است رعایت یک قانون موفقیت شما را تضمین خواهد کرد و ان هم داشتن “تمرکز” است. اگر بنا باشد تمام کتاب‌های مدیریت استراتژیک دنیا را در یک کلمه خلاصه کنیم آن کلمه تمرکز خواهد بود. اجازه دهید محصول اولیه شما به بلوغ برسد و تنها بعد رسیدن به جایگاه ویژه در بازار و یا توان مالی بسیار ویژه ایجاد شده در اثر فروش محصول اول خود دست به توسعه در محصولات خود بزنید.

مرحله آخر:scale up  کنید

همه داستان استارت‌آپ و تفاوت آن با یک کسب و کار معمولی در همین مرحله است. این مرحله یکی از فنی‌ترین مراحلی است که یک استارت‌آپ با آن روبروست و در صورت بهره نگرفتن از مشاورهای مالی بسیار حرفه ای ممکن است ارزش استارت آپ خود را حتی تا نصف کاهش دهد. زمانی که شما محصول قوی و ارزشمند خود را در دست داشتید وقت آن است که دیگر بزرگ شوید. اما دغدغه شما در استارت آپ نباید تامین مالی و یا راه اندازی یک خط تولید انبوه از یک محصول باشد. بهتر است این مرحله را به یک سرمایه گذار حرفه ای در صنعت خود بسپارید. سرمایه گذار نه بر روی  امکانات و منابع مادی شما بلکه بر روی موفقیت آینده شما سرمایه گذاری خواهد کرد و با استفاده از منابع مالی قوی، و شبکه گستره در دسترس خود به سادگی به شما امکان Scale up را خواهد داد . باز هم توجه شما را به این موضوع جلب میکنم حضور مشاور یا گروه مشاوران در زمینه جذب سرمایه گذار مهمترین نکته در آن مرحله است. مشاور به شما کمک میکند تا در گام‌های منطقی و منظم منابع مالی مناسب را برای Scale up دریافت کنید

درنهایت باید توجه کنید که این مسیر بارها توسط افراد و گروه‌های مختلف طی شده است و شما نیز می‌توانید با رعایت مسائل فوق الذکر در این مسیر موفقیت مورد نظرتان را به دست آورید.

برای دیدن نمونه کارهای استودیو طراحی گرافیک هورفر اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *